Sulzer kokoaa veden- ja jätevedenkäsittelyn asiantuntemuksen yhdeksi kokonaisuudeksi
Sulzer on käynnistänyt globaalin Water Treatment Center of Excellence -osaamiskeskuksen, joka kokoaa veden- ja jätevedenkäsittelyn asiantuntemuksen yhdeksi kokonaisuudeksi. Tavoitteena on tarjota kunnille ja teollisuudelle entistä tehokkaampia, sääntelyn mukaisia ja kestäviä vesiratkaisuja.
Uusi Water Treatment Center of Excellence (CoE) yhdistää Sulzerin vahvan prosessiosaamisen, suunnittelukyvykkyyden ja laajan teknologiavalikoiman aina esikäsittelystä ja selkeytyksestä suodatukseen ja flotaatioon. Osaamiskeskus kokoaa yhteen useiden Sulzerin vesibrändien asiantuntemuksen, mukaan lukien meidän palvelut ja mahdollistaa asiakkaille kokonaisvaltaiset ratkaisut yhdestä lähteestä.
CoE toimii globaalina kehitys- ja osaamiskeskuksena, mutta ratkaisut toteutetaan paikallisesti asiakkaan tarpeiden mukaan. Keskitetty suunnittelu ja alueelliset toteutustiimit nopeuttavat projektien läpivientiä, vähentävät riskejä ja tukevat kustannustehokasta elinkaariajattelua. Samalla osaamiskeskus edistää innovaatioita muun muassa mikrosaasteiden ja PFAS-yhdisteiden poistossa sekä veden uudelleenkäytössä, tukien kestävyyttä ja kiertotalouden tavoitteita.
